IT Blog

SEO

2022 SEO Stratejileri

2010’a girerken, MOZ’dan Rand Fishkin , on yıl boyunca Google sorgularının giderek daha az trafik çekeceğini öngördü . Tabii ki, Google, on yılın ortalarında öne çıkan snippet’leri tanıttı. Öne çıkan snippet’ler, “sıfır tıklama” aramalarının yükselişini başlattı; bu, Google sorunuzu yanıtladığında ve hiçbir zaman başka bir web sitesine tıklamadığınızda olan şeydir. Google bunu, açılır çubuktaki yanıt kutuları ve tahmine dayalı yanıtlar gibi daha fazlasıyla izledi (hava durumunu Google’da kullanıyorsanız, yanıtınızı almak için enter’a basmanız bile gerekmez). Haziran 2019 itibariyle, Google aramalarının çoğu artık sıfır tıklamadır.

Over the Top SEO danışmanlığının CEO’su Guy Sheetrit, “Yeni bir SEO on yılına giriyoruz ve göreceğimiz şeylerden biri de Google’ın dil patlaması anlayışıdır” diyor. “E-ticaret açısından bakıldığında, bu, yeniden gruplandırmak ve SEO stratejinizin önümüzdeki dönem için sıraya konduğundan emin olmak için kritik bir zaman.” İşte SEO’nun yeni on yılına hazır olduğunuzdan emin olmak için yapabilecekleriniz.

Genel Hedeflerinizde SEO’nun Yerini Anlayın

Sheetrit, “SEO kendi başına bir son değildir” diye vurguluyor. “Herhangi bir tür pazarlama da değil. Şirketinizin ulaşılabilir, ölçülebilir ve zamana bağlı olması gereken hedefleri vardır. Pazarlama hedefleri bu genel hedefleri desteklemelidir. SEO bu pazarlama hedeflerini desteklemelidir.”

Bu biraz dikkatli planlama gerektirir. Blogunuzu rastgele anahtar kelimelerle yüklemek sonuç vermeyecektir. Bununla birlikte, trafik ve sonuç üretebilecek veya üretmeyecek içeriği yayınlamak zamanınızı alacaktır. Öyleyse yeni on yıl için uzun oyunu oynayın. SEO çalışmanızı daha büyük pazarlama hedeflerinize ve genel olarak şirket hedeflerinize tutarlı bir şekilde dahil edin. Bu, çalışmanın departmanlar arasında uyumlu ve stratejik olmasına neden olacaktır.

Breadcrumb ile Kolay Gezinmek İçin Sitenizi Yapılandırın

Shopify gibi bir e-ticaret platformu kullanıyorsanız, site mimariniz zaten yerleşiktir ve hatta size mümkün olan en yüksek görünürlüğü sağlamak için optimize edilmiştir. Elbette aynısı, o platformu kullanan tüm rakipleriniz için de geçerlidir.

Buna karşılık, web sitenizi farklı bir platformda oluşturduysanız, ekleyebileceğiniz başka bir öğe daha vardır: kırıntılar. Bu, kullanıcıların her seferinde bir tıklamayla sitenize geri dönmelerini sağlayan yoldur. Google için de web site yapınızın basamaklı hiyerarşisini hemen ana hatlarıyla belirtir. Google’ın site yapınızı anlamasını kolaylaştırırsanız, sitenizin lehine olacak ve müşterilerin Google aramalarında daha üst sıralarda görünecektir.

Sheetrit, “Tüm iyi SEO öğeleri gibi, kırıntıların da sitenizi hem müşteriler hem de arama motorları için kolaylaştıran ikili işlevi vardır” diyor. “Müşteri için mi yapıyorsun? Google için mi yapıyorsun? Gerçek her ikisi de çünkü birbirlerini destekliyorlar.”

En Popüler Anahtar Kelimeler İçin Rekabet Yerine Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimelere Geçin

Kazanamayacağınız anahtar kelime savaşlarıyla uğraşıyorsanız, kendinize bir mola verin ve farklı bir yaklaşım deneyin. Kazak satıyorsanız, elbette “kazaklar” aramasında sıralama yapmak istersiniz. Ancak bu gerçekçi olmayabilir ve önemli olmayabilir. Bu popüler anahtar kelime için sıralamak için harcayacağı para ve çabanın, başka bir yerde harcanırsa işinize daha iyi hizmet etmesi çok olasıdır.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler daha az rekabetçidir, bu yüzden bunun yerine onları tercih edin. Örneğin, bazı durumlarda, “napoliten çizgili en yumuşak hırka” gibi uzun kuyruklu bir anahtar kelime için sıralama yapan tek e-ticaret sitesi olmak, “kazaklar” ve hatta “kadın kıyafetleri” için sıralamaya çalışmaktan daha kazançlı olabilir.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri nasıl bulacağınızdan emin değilseniz, Amazon’un öngörücü metnine bakmak, başlamak için harika bir yerdir. Amazon arama çubuğuna yazmaya başlayın: “en yumuşak kazaklar” ve otomatik olarak neyi doldurduğunu görün: ” kadınlar için en yumuşak kazaklar”, ” kadınlar için en yumuşak kazaklar”, ” önleri açık kadınlar için en yumuşak kazaklar “. Bunlar kısa anahtar kelimelerden daha değerli olabilir.

Google daha akıllı hale geldikçe ve sesli arama daha yaygın hale geldikçe, arama sorguları daha fazla sohbete dayalı hale geliyor, bu da uzun kuyruklu anahtar kelimelerin yükselişte olduğu anlamına geliyor. Uzun kuyruklu, açıklayıcı anahtar kelimeler yazan müşteriler, genellikle satın almaya hazır, motivasyonu yüksek müşterilerdir. Bir düşünün, bu müşteriler çok özel bir şey arıyorlar, bunun nedeni genellikle belirli bir amaç için ihtiyaç duymalarıdır. “Sonuç olarak, uzun kuyruklu anahtar kelimeler için dönüşüm oranları, baş anahtar kelimelere kıyasla daha yüksektir.” Bunun gibi anahtar kelimeler için sıralama yapmak daha ulaşılabilirdir ve uzun kuyruk anahtar kelime arayanlar genellikle satın almaya hazır olduklarından daha yüksek bir dönüşüm oranı elde edersiniz.

Ama işin püf noktası burada. Sheetrit, “Uzun kuyruklu anahtar kelimeler sıfır tıklamalı arama yapmaz” diyor, “çünkü ürününüz hakkında açıklayıcı anahtar kelimeler arayan kişiler hızlı bir yanıt aramıyorlar. Ürününüzü arıyorlar.”

Google’ın yeni on yılda ne tür bir yaramazlık yapacağı belli değil. Ancak, iyi bir site yapısı, gezinilebilir kırıntıları ve önemli uzun kuyruklu anahtar kelimeler içeren, tümü daha büyük bir pazarlama ve şirket hedefleri bağlamında iç içe geçmiş sağlam bir SEO temeline sahip olmak, yeni algoritma güncellemeleri ve teknolojik gelişmeler söz konusu olduğunda sizi başarıya konumlandıracaktır. . Ne olurlarsa olsunlar. Bu arada, sıfır tıklamalı aramalar için rekabet ederek zaman kaybetmezsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.