IT Blog

Uncategorized

Web 3.0 (Web3) Nedir? Nasıl Çalışır ?

Web 3.0 (Web3) nedir?
Web 3.0 (Web3), web teknolojilerinin evriminin üçüncü neslidir. World Wide Web olarak da bilinen web, internetin nasıl kullanıldığı, web sitesi ve uygulama hizmetleri sağlayan temel katmandır.

Web 3.0 hala gelişiyor ve tanımlanıyor ve bu nedenle kanonik, evrensel olarak kabul edilmiş bir tanım yok. Açık olan şey, Web 3.0’ın merkezi olmayan uygulamalara güçlü bir vurgu yapacağı ve blok zinciri tabanlı teknolojileri kapsamlı bir şekilde kullanacağıdır. Web 3.0, daha akıllı ve uyarlanabilir uygulamaları güçlendirmeye yardımcı olmak için makine öğrenimi ve yapay zekadan ( AI ) da yararlanacaktır.

Web 3.0’ın ortaya çıkmakta olan tanımının bir parçası olan bir başka yön, anlamsal bir ağ kavramıdır. Semantik teknolojinin web’e entegrasyonunu savunanlar arasında web’in yaratıcısı Tim Berners-Lee de var.

Orijinal web olan Web 1.0’dan Web 2.0’a geçiş 10 yıldan fazla sürdü ve Web 3.0 ile web’i tam olarak uygulamak ve yeniden şekillendirmek daha uzun değilse de aynı kadar uzun sürmesi bekleniyor.

Değişim eğilimi, insanların web sitelerini okuduğu ancak bunlarla nadiren etkileşime girdiği statik bir bilgi sağlayıcı olan Web 1.0’dan, kullanıcılar arasında işbirliğini sağlayan etkileşimli ve sosyal bir web olan Web 2.0’a kadar izlenirse, Web 3.0’ın her ikisini de değiştireceği varsayılabilir. web siteleri nasıl yapılır ve insanlar onlarla nasıl etkileşime girer.

Web 3.0 nasıl çalışır?
Web 1.0 ve Web 2.0 teknolojileri ile, Köprü Metni Biçimlendirme Dili ( HTML ) web sayfalarının düzenini ve dağıtımını tanımlar. HTML, Web 3.0 ile temel bir katman olmaya devam edecek, ancak veri kaynaklarına nasıl bağlandığı ve bu veri kaynaklarının nerede bulunduğu, web’in önceki nesillerinden biraz farklı olabilir.

Web 2.0 çağındaki birçok web sitesi ve neredeyse tüm uygulamalar, veri sağlamak ve işlevsellik sağlamaya yardımcı olmak için bir tür merkezi veritabanına güvenir. Web 3.0 ile, merkezi bir veritabanı yerine uygulamalar ve hizmetler, merkezi olmayan bir blok zinciri kullanır. Blockchain ile temel fikir, keyfi bir merkezi otoritenin olmadığı, bunun yerine dağıtılmış bir konsensüs olduğudur.

Blok zinciri ve Web 3.0 topluluğu içinde ortaya çıkan bir yönetim ideali, merkezi olmayan özerk bir organizasyon (DAO) kavramıdır. Bir DAO ile bir platformun operasyonlarını yöneten merkezi bir otoriteye sahip olmak yerine, Web 3.0 teknolojileri ve toplulukları, merkezi olmayan bir yaklaşım girişiminde bir tür öz-yönetim sağlar.

Web 3.0 ayrıca temelde kripto para birimiyle çalışır, fiat para biriminden daha fazla . Merkezi olmayan bir ödeme şekliyle finans ve mal ve hizmetler için ödeme yapma yeteneği, tümü blok zinciri teknolojisi üzerine inşa edilmiş ve etkinleştirilen kripto para birimlerinin kullanımıyla Web 3.0’da etkinleştirilir.

Hem Web 1.0 hem de Web 2.0, öncelikle IPv4 adresleme alanıyla oluşturulmuştur . Web’in on yıllar boyunca muazzam büyümesinin bir işlevi olarak, Web 3.0’da IPv6’nın sağladığı daha fazla internet adresine ihtiyaç vardır .

Temel Web 3.0 özellikleri
Web 3.0, yapay zeka, anlamsal web ve her yerde bulunan özellikler göz önünde bulundurularak oluşturulabilir. AI kullanmanın ardındaki fikir, son kullanıcılara daha hızlı ve daha alakalı veriler sağlama hedefinden gelir. AI kullanan bir web sitesi, belirli bir kullanıcının uygun bulacağını düşündüğü verileri filtreleyebilmeli ve sağlayabilmelidir. Arama motoru olarak sosyal yer imi , sonuçlar kullanıcılar tarafından oylanan web siteleri olduğundan Google’dan daha iyi sonuçlar sağlayabilir. Bununla birlikte, bu sonuçlar insanlar tarafından da manipüle edilebilir. Yapay zeka, meşru sonuçları tahrif edilmiş olanlardan ayırmak için kullanılabilir, bu nedenle sosyal yer imi ve sosyal medyaya benzer sonuçlar üretir, ancak kötü geri bildirim olmadan.

Yapay olarak akıllı bir web ayrıca, bir cihaza yerleşik bir özellik olarak veya üçüncü taraf uygulamalar aracılığıyla bugün ortaya çıkmakta olan bir unsur olan sanal asistanları da tanıtacaktır .

Anlamsal ağın arkasındaki fikir, bilgiyi bir sisteme belirli verilerin ne anlama geldiğini öğretmeye yardımcı olacak şekilde kategorize etmek ve depolamaktır. Başka bir deyişle, bir web sitesi, arama sorgularına eklenen kelimeleri bir insan gibi anlayabilmeli ve daha iyi içerik oluşturmasını ve paylaşmasını sağlamalıdır. Bu sistem ayrıca AI kullanacak; Semantik ağ bir bilgisayara verilerin ne anlama geldiğini öğretecek ve ardından AI bilgiyi alacak ve kullanacak.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere, üçüncü nesil web’in muhtemelen ne hakkında olacağını tanımlamaya yardımcı olan birkaç önemli Web 3.0 özelliği vardır:

  1. Merkezi olmayan. Yönetişim ve uygulamaların büyük ölçüde merkezileştirildiği web’in ilk iki neslinin aksine, Web 3.0 merkezi olmayan olacaktır. Uygulamalar ve hizmetler, merkezi bir otoritenin olmadığı yerlerde dağıtık bir yaklaşımla etkinleştirilecektir.
  2. Blockchain tabanlı. Blockchain, merkezi olmayan uygulama ve hizmetlerin oluşturulmasına olanak sağlayan bir araçtır. Blok zinciri ile, hizmetler arasında veri ve bağlantı, merkezi veritabanı altyapısından farklı bir yaklaşımla dağıtılır. Blockchain ayrıca , merkezi olmayan bir dünyada doğrulanabilir özgünlük sağlamaya yardımcı olan değişmez bir işlem ve etkinlik defterini etkinleştirebilir.
  3. Kripto para birimi etkin. Kripto para birimi kullanımı, Web 3.0 hizmetlerinin önemli bir özelliğidir ve büyük ölçüde itibari para biriminin yerini alır.
  4. Özerk ve yapay zeka. Genel olarak daha fazla otomasyon, Web 3.0’ın kritik bir özelliğidir ve bu otomasyon büyük ölçüde AI tarafından desteklenecektir.

Kaynak : techtarget.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.